Към съдържанието

Снимка

Здраве

• Влезте в профила си за да пишете
12 отговора на тази тема

#1 DiaboloS

DiaboloS

Krassy Kurteff

• Users
  • PipPipPip
  • 342 Мнения:

Публикувано 16 September 2010 - 08:29 AM

Надявам се, полезна тема относно най-важното за всички нас. Моля, споделяйте какво разбирате под здраве, здравословен начин на живот, с какво се храните за да допринасяте за това, как се предпазвате от болести, как ги лекувате и всякакви други съвети, които ви идват на ум.

Като начало, здравето на човека се крепи на правилен режим на хранене, движение и сън.
Започвам с тема, която вероятно засяга голяма част от съфорумците.

Фаст фууд - вкусно но вредно

Офталмолозите са категорични, че здравословният хранителен режим може да предотврати развитието на слепота в напреднала възраст. Неправилно хранене, липса на витамини и минерали, цинк, лутеин може да провокира макулна дегенерация в по-зряла възраст и до необратима загуба на зрение. Хроничното патологично състояние се характеризира с прогресивно влошаване на централното зрение, като често периферното остава незасегнато.Патологичният процес се развива в участъкът от ретината, отговорен за централното, най-ясно и контрастно цветно зрение (макулата).
В резултат на това се затруднява четенето, ясното фокусиране на предмети, разпознаването на лица. Постепенно се появява замъгляване и размазване на зрението, което силно затруднява ежедневието на човек и влошава качеството му на живот.
Поддържането на добро зрение и здрави очи е пряко свързан с балансираната диета. Възрастовата макулна дегенепация е най-честата причина за загуба на зрение сред хора над 65 години. Резултатите от международно научно проучване сочат, че през следващите 5 години, броят страдащите от болестта, може да нарастне многократно, поради начина на живот в съвременното общество и най-вече прекомерната консумация на фаст фууд.
Менюто в ресторантите за бързо хранене е изключително калорично и наситено със сол, наситени мазнини и въглехидрати. Изследване показва ча само една порция пържено пиле със зеленчуци съдържа 1300 калории, 3200 милиграма натрий и 11 грама наситени мазнини.
Според диетолозите всички ресторанти трябва да намалят калориите и солта в менюто си, а хората трябва да си дадат сметка, че този вид храна е изклячително нездравословна, асобено ако се консумира ежедневно и в големи количества.
Възрастен човек с активен начен на живот се нуждае средно от около 2000 калории дневно и 2300 милиграма сол, което се равнява на една чаена лъжичка сол.
В някои случаи ресторантите за бързо хранене са най-лошия избор за здравето според специалистите, тъй като тяхната храна е с най-високо съдържание на наситени мазнини, което увеличава риска от сърдечни заболявания.
Освен непоправимите щети, които оказва върху макулата, фаст фууд, се отразява зле на обиколката на талията и на кръвното налягане - високото ниво на сол допринася за развитие на хипертензия.
Дори зеленчуците в ресторантите за бързо хранене могат да се окажат опасни за здравето - порция пържени зеленчуци съдържат 900 калории и 2200 милиграма сол.
Лекарите уверяват, че здравословна диета, включваща редовна консумация на пресни зеле, спанак, броколи, ядки, брюкселско зеле, царевица и др може да спаси милиони хора от слепота. И обратно -нездравословният начин на хранене, например, в ресторантите за бързо хранене и богатата на сол храна, могат да доведат до възрастова макулна, засягаща централното зрение.
Лутеинат и зеаксантин са каротеноиди отговарящи за плътността на пигментното вещество в макулата. Те имат важно значение в защитата на окото. Проведени са научни изследвания, показващи, че двата компонента играят ролята на «вътрешния очила», тъй като те «филтрират» синя светлина и защитават окото от вредното въздействие на свободните радикали. Тези каротеноиди са основните елементи в защитната система на окото.
Средно, всеки европейски приема с храната си само една осма или една шеста от неофходимите каротиноиди. Статистиката сочи, че консумацията на зравословни храни намалява с всяка изминала година за сметка на фаст фуудс. Следователно, важно е до три или дори четири пъти да се увеличи потреблението на зеленчуци, съдържащи лутеин и зеаксантин , като спанак, броколи, грах, брюкселско зеле, ядки, яйчен жълтък и царевица.
Освен това с възрастта естествената защита на окото отслабва и се нуждае от още по-голяма защита. За да се гарантира, доставянето на необходимата доза каротеноиди е препоръчително, да се приемат мултивитамини, минерали и хранителни добавки обогатени с лутеин.

източник: http://www.puls.bg/

#2 lee

lee

Новак

• Users
  • Pip
  • 78 Мнения:

Публикувано 16 September 2010 - 11:00 AM

Лошото е, че вече трудно се намира истинска натурална храна, било то плодове, зеленчуци или месо.
Естествено най-добрия вариант за добро здраве е спокойствие, силна храна и движение. Все неща, които в нашето ежедневие е трудно да имаш.

#3 DiaboloS

DiaboloS

Krassy Kurteff

• Users
  • PipPipPip
  • 342 Мнения:

Публикувано 16 September 2010 - 06:21 PM

Няколко неща, които ще помогнат за укрепването на вашата имунна система.

1. Чесън и лук (всяка вечер)
2. Мед и лимон
3. Клеева тинктура (Това е прополис. Потърсете в интернет рецептата)
4. Тинктура от ехинацея (Това е течен екстракт от тази билка)
5. Пчелно млечице
6. Пчелен прашец
7. Бирена мая
8. Билкови чайове: ехинацея, шипка, котешка стъпка, каркаде и др. (Много помагат, ако се пият дълго време с търпение)
9. Спорт и динамичен начин на живот.
10. Лимон, лайм, грейпфрут.
11. Люти чушлета.
12. ЯБЪЛКА.

#4 Q-Tech

Q-Tech

www.spidersport.com

• Users
  • PipPip
  • 199 Мнения:

Публикувано 16 September 2010 - 10:32 PM

Не бих се сетил за по-добра информация good.gif

Здравословно хранене - ВМ-НВХ

Здравословно хранене

Ще си позволя да бъда малко рязък по отношение на първия пост, но все пак (просто се хващам за конкретния вид мазнини от по-горе, пилешко аз не ям) - наситените животински мазнини са най-оптималният енергиен вариант за човешкото тяло. Всякаква масова пропаганда против това е абсолютна глупост - холестеролът е полезен и необходим, и не се влияе от приеманата храна acute.gif

Ето и личният ми опит - от над 3 години се храня високо-мазнинно-ниско-въглехидратно. Което ще рече, че дневно до 65% от калориите ми идват от предимно животински мазнини. Всъщност от над 2 години нищо не смятам - храня се поне 3 пъти дневно - свинско и всякакви вариации на тема меса, яйца (цели), черен дроб, кашкавал и сирене (задължително домашни), ядки, сметана, краве масло, свинска мас, студенопресован зехтин (въпреки, че в Б-я такова нещо качествено няма), маслини, риба. Водата се движи в рамките на 3-4л/ден. Поддържам съвсем спокойно процент мазнини - 6-8%. Активното ми тегло се увеличава постепенно и стабилно. Това е - макса ми на мъртва тяга в момента при общо тегло 85кг е 180кг, без колан, без фитили biggrin.gif

#5 DiaboloS

DiaboloS

Krassy Kurteff

• Users
  • PipPipPip
  • 342 Мнения:

Публикувано 20 September 2010 - 09:43 AM

Цитат(Q-Tech @ Sep 16 2010, 11:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ще си позволя да бъда малко рязък по отношение на първия пост, но все пак (просто се хващам за конкретния вид мазнини от по-горе, пилешко аз не ям) - наситените животински мазнини са най-оптималният енергиен вариант за човешкото тяло. Всякаква масова пропаганда против това е абсолютна глупост - холестеролът е полезен и необходим, и не се влияе от приеманата храна acute.gif

Ооо, не. холестеролът е полезен и необходим, когато е в нормите си. И да, влияе се и то основно от нея. Личният ми опит е показателен - преди се хранех редовно с червени меса, мазнини, сол и т.н. Холестеролът ми бе стигнал девятка. След регулиране на храненето си (пиле, риба, много плод и зеленчук и т.н.), намалих сериозна част от масата си и подобрих нивото на холестерола с 3 единици. Единствено чрез приема на храна. Веднага би намесил спорта, но той си бе част от ежедневието ми и преди и сега.

#6 Q-Tech

Q-Tech

www.spidersport.com

• Users
  • PipPip
  • 199 Мнения:

Публикувано 20 September 2010 - 05:09 PM

Цитат(DiaboloS @ Sep 20 2010, 10:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ооо, не. холестеролът е полезен и необходим, когато е в нормите си. И да, влияе се и то основно от нея. Личният ми опит е показателен - преди се хранех редовно с червени меса, мазнини, сол и т.н. Холестеролът ми бе стигнал девятка. След регулиране на храненето си (пиле, риба, много плод и зеленчук и т.н.), намалих сериозна част от масата си и подобрих нивото на холестерола с 3 единици. Единствено чрез приема на храна. Веднага би намесил спорта, но той си бе част от ежедневието ми и преди и сега.

Явно не си ме разбрал. Прочети пак какво съм писал. acute.gif И какви са тези норми? Познавам човек с 3,8% мазнини и измерено ниво на холестерол над 8, е и? Ето го acute.gif

http://www.youtube.com/watch?v=alCBjQENJ_s

Аз в момента съм с 10% мазнини и ям само свинско от 3 години. Сутрин, обяд и вечер giggle.gif А това пиле натъпкано с препаратни нямам идея що го мъчиш, не ти ли бие на пластмаса? biggrin.gif

Холестеролът не се влияе от приеманата на храна : )

p.s Ще ти пратя на лично повече информация

Този пост е редактиран от Q-Tech: 20 September 2010 - 05:17 PM

#7 DiaboloS

DiaboloS

Krassy Kurteff

• Users
  • PipPipPip
  • 342 Мнения:

Публикувано 20 September 2010 - 07:09 PM

Цитат(Q-Tech @ Sep 20 2010, 06:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Явно не си ме разбрал. Прочети пак какво съм писал. acute.gif И какви са тези норми? Познавам човек с 3,8% мазнини и измерено ниво на холестерол над 8, е и? Ето го acute.gif

http://www.youtube.com/watch?v=alCBjQENJ_s

Аз в момента съм с 10% мазнини и ям само свинско от 3 години. Сутрин, обяд и вечер giggle.gif А това пиле натъпкано с препаратни нямам идея що го мъчиш, не ти ли бие на пластмаса? biggrin.gif

Холестеролът не се влияе от приеманата на храна : )

p.s Ще ти пратя на лично повече информация

Разликата между теб, мен и този човек е точно нивото на холестерола, което в много случаи не се влияе от процента мазнини, а е генетично заложено. Затова и съм ограничил приема на червени меса - не че не ги предпочитам biggrin.gif. За пилето съм съгласен, че трудно стига качествен продукт до потребителите, но когато имам възможност, нападам и такова. Случва се, достатъчно е да имаш тук-там някой роднина на село. Ако става дума за това, кое е качествено и кое не е на пазара, може и да се говори много. Аз, примерно, избягвам приема на купешки зеленчуци, плодове и т.н. В тях има толкова боклуци, колкото намирате и в пилетата, и в колбасите...

При тези, при които холестерола е наследствен трябва да се внимава много с приеманата храна, а именно посочената по-горе.

Прибавям още нещо.. наблюдавах сред коментарите на Милко постоянното споменаване относно броенето на калориите.. и се обръщам към дамите (които не са много biggrin.gif), а и не само към тях. Моля ви, внимавайте с това броене на калориите.. Границите между правилното и здравословно хранене и болестите като орторексия, анорексия и булимия е изключително къса!

Едит: Мисля, че нещата, които Иван предостави пред форума са много полезни, както и за мен, така и за всички останали. Затова и се отметвам от част от написаното по-горе, за което благодаря на предоставената информация.

#8 BatJoro87

BatJoro87

Форумец

• Users
  • PipPip
  • 182 Мнения:

Публикувано 16 October 2010 - 08:44 PM

Качествено хранене,редовен спорт и най-важното здрав дух.Това е формулата според мен.

#9 luba4ko

luba4ko

Форумец

• Users
  • PipPip
  • 113 Мнения:

Публикувано 22 October 2010 - 12:13 PM

Zdravoslovniq jivot e propilqn jivot.

#10 georgiperov80

georgiperov80

Новак

• Users
  • Pip
  • 0 Мнения:

Публикувано 13 December 2010 - 03:38 PM

Цитат(BatJoro87 @ Oct 16 2010, 08:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Качествено хранене,редовен спорт и най-важното здрав дух.Това е формулата според мен.

И почивката и достатъчното количество сън, но психичното здраве(Здрав дух) е най важното.